JAK PRZYSTOSOWAĆ SWOJE MIESZKANIE DO PRACY ZDALNEJ?

Koronawirus zmienił nasze życie i rzeczywistość, do jakiej przywykliśmy. Wielu z nas od dłuższego czasu pracuje w domu. Połowa z nas jest bardzo zadowolona z takiego trybu pracy. Home office oczywiście posiada też minusy, ale jest to kwestia sporna.

Biurko zamiast biura

Praca zdalna była kiedyś jedynie marzeniem wielu pracowników korporacji, dziś dla większości jest na wyciągnięcie ręki. Minusem home office są rozpraszacze znajdujące się w naszym domu. Pracę zdalną wyobrażaliśmy sobie jako idealny sposób na pracę w domowym zaciszu. Rzeczywistość bywa czasem mniej kolorowa, ponieważ miejsce do pracy często musimy dzielić z innymi domownikami.

Jak więc przystosować biurko i stworzyć z niego nasze małe biuro? Najlepszym sposobem jest ustawienie biurka w taki sposób, aby monitor po prostu nas zasłaniał, dzięki czemu stanie się on murem oddzielającym nas od pozostałej części mieszkania. Wydziel miejsce służbowe, tak aby dało Ci, jak największy komfort pracy. Da nam to spokój i pozwoli bardziej skoncentrować się na pracy. Bardzo ważne jest również oświetlenie. Każde dobrze zorganizowane domowe biuro powinno być doświetlane żyrandolem i dodatkowo światłem punktowym, na przykład małą lampką. Jeśli jedynym źródłem światła stanie się monitor, może się to źle skończyć dla naszego wzroku, który z pewnością się pogorszy.

Biurko powinno być przede wszystkim uprzątnięte, aby znajdowało się na nim jak najwięcej miejsca. Zagracone biurko nie tylko rozprasza, ale uniemożliwia swobodne pisanie i poruszanie się myszką. Na blacie nie może zabraknąć miejsca na telefon komórkowy czy teczki z ważnymi dokumentami.

Jeśli nie posiadamy biurka, wystarczy zwykły stół. Ważne jest by miał odpowiednią wysokość, tak aby korzystanie z niego było, jak najbardziej przyjemne. Zwykle nie ma z tym problemu, ponieważ stół ma zbliżoną lub taką samą wysokość jak biurko.

Pomysły na home office

Podczas przystosowywania mieszkania do pracy zdalnej najważniejsza jest funkcjonalność. Przejdź się po mieszkaniu i dokładnie je obejrzyj, a pomysł na wydzielenie biura może przyjść niespodziewanie. Ważne jest by strefa biurowa była wyraźnie zaznaczona. Bez względu na to, jaki zawód wykonujesz, dobrze poukładane narzędzia sprawią, że zaoszczędzisz sobie stresu i nerwów. Dobrym rozwiązaniem będą równego typu organizery, pudełka i segregatory. Zorganizuj dobre i wygodne siedzenie. Na pewno nie sprawdzą żadne taborety czy pufy. Fotel musi mieć oparcie i najlepiej regulację wysokości, to bardzo ważne dla zdrowia naszych pleców. Często pracodawcy dają możliwość wypożyczenia go z pracy.

Domowe biuro najczęściej powstaje w salonie lub sypialni, która w ciągu dnia pozostaje praktycznie cały czas pusta. Biuro można też urządzić w kuchni. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie bardzo małych mieszkaniach z ograniczonym miejscem. Należy jedynie pamiętać, aby nie rozkładać się blisko mikrofalówki i innych tego typu sprzętów. Aranżacja mieszkania powinna być zgodna z naszym gustem. Nie trzeba od razu robić dużego remontu, wystarczy kilka trików, by praca w domu była przyjemniejsza. Strefa biurowa powinna być uzależniona od rozmiarów i kształtu pomieszczenia. Jeśli to możliwe, to najlepiej stworzyć ją jak najbliżej okna. Dobrze jest, gdy światło jest jasne, ponieważ sprzyja to skupieniu i większej koncentracji.

Chcesz zmniejszyć stres? Postaw zieleń i dekoracje związane z naturą. Jeśli masz w mieszkaniu wiele ozdób, dekoracji i gadżetów, lepiej usuń je z pola widzenia, ponieważ utrudnią Ci skupienie się na ważniejszych sprawach związanych z pracą. Jeśli dysponujemy większą ilością miejsca, możemy postawić obok większą lampę lub fotel, które sprawią, że zrobi się przytulniej.

Pamiętaj, że każde nawet najmniejsze mieszkanie można przekształcić w produktywne miejsce do pracy. Wystarczy odrobina kreatywności i dobrego zagospodarowania miejsca. Zapomnij o pracy w łóżku czy przed telewizorem. Praca nie może przenikać do życia codziennego i trzeba rozdzielić te dwie strefy.

Mieszkanie to najlepsze miejsce do pracy

Spora część ludzi bez mrugnięcia okiem wybierze mieszkanie jako idealne miejsce do pracy. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że najlepiej pracuje nam się w miejscach, gdzie czujemy się swobodnie i komfortowo. Pracując w domu, nie zapominaj o przerwie, masz ją w pracy i teraz też Ci się ona należy. Zrób sobie spacer po mieszkaniu, wyjdź na balkon, wypij kawę i rozprostuj kości. Jeśli masz możliwość, możesz również pracować na powietrzu, na przykład na tarasie. Świeże powietrze z pewnością pozwoli Ci lepiej się koncentrować i nie tracić motywacji do działania. Jeśli nie masz balkonu- postaw blisko stanowiska pracy donice z kwiatami, które oczyszczają powietrze. Po pracy nie zapomnij się odłączyć. To, że pracujesz w trybie home office nie oznacza, że masz być w pracy cały dzień. Obecna sytuacja jest niezwykle trudna, a praca w domu bywa dużym wyzwaniem. Jest to wielki test dla pracowników, jak i dla pracodawców, dlatego nie zapominajmy, że praca w domu to nadal prawdziwa i odpowiedzialna praca.