JAK ZORGANIZOWAĆ CZAS DORASTAJĄCEJ MŁODZIEŻY?

Trudno jest odnaleźć się w dzisiejszej rzeczywistości osobom, które na ogół prowadziły życie towarzyskie i pełne atrakcji poza domem. Jest to tym trudniejsze dla nastolatków, którzy doskonale zdają sobie sprawę ze swoich ograniczeń, ale zaakceptowanie ich jest kompletnie inną kwestią. Świadomość o uczestniczeniu w izolacji to jedno, a faktyczne jej doświadczenie to zupełnie co innego. Co więc można zrobić, aby dorastającej młodzieży żyło się w tym czasie lepiej?

Przede wszystkim nie warto naciskać na wspólnie spędzany czas

Oczywiście w trakcie izolacji, a szczególnie w przypadku, gdy rodzice pracują zdalnie, nie da się uniknąć sytuacji, w której wszyscy będziemy się widzieć. Warto jednak maksymalnie dostosować mieszkanie do tego, aby każdy mógł poczuć się komfortowo. W dobie niezwykle rozwiniętej elektroniki można też cały dzień siedzieć w komputerze lub smartfonie, ale przecież nie o to chodzi. Pomijając nauczanie zdalne, warto uświadomić swoim nastoletnim dzieciom, że jest wiele zajęć, które może przedsięwziąć, nie patrząc na komputer i smartfona. Być może na początku będzie to trudne, ale po jakimś czasie każde nowe zajęcie będzie interesujące. Warto ten moment wyczuć i wstrzelić się z propozycją spędzenia wolnego czasu – aby to zrobić, należy sobie kilka takich propozycji przygotować.

Spotkania online

No dobrze, być może nie jest to odcięcie się od komputera, ale pozwala potraktować go jedynie jako narzędzie do komunikacji, jak takie okno na świat. Jeśli widzimy, że naszemu dziecku brakuje kontaktu z rówieśnikami, warto podpowiedzieć mu, że może zorganizować spotkanie z nimi na zasadzie video konferencji. Każdy z uczestników będzie w swoim domu, ale logując się do wirtualnego pokoju, znajdzie się równocześnie blisko swoich przyjaciół lub znajomych, a podczas takiego spotkania będzie można się poczuć, chociaż odrobinę lepiej. Szybko zorientujemy się, czy taki sposób spędzenia wolnego czasu będzie dla naszego dziecka odpowiedni – jeśli ze spotkania wróci zrelaksowany i uśmiechnięty, to już wiemy, że przynajmniej jedna z naszych propozycji przeszła test pozytywnie.

Słuchanie muzyki i oglądanie filmów

Niby takie proste czynności, ale wszystko zależy od warunków i punktu siedzenia. Słuchanie muzyki w słuchawkach jest dzisiaj naturalnym i trochę automatycznym zajęciem, ale te mało atrakcyjne spędzanie czasu, jeśli się to robi cały czas. Być może warto się poświęcić i pozwolić dziecku włączyć jego ulubioną muzykę w całym domu, na głośnikach – nie zawsze mamy ten sam gust, ale takie działanie pomoże się nam zrelaksować mimo wszystko. Dlaczego? Ponieważ gdy dorastająca młodzież jest zrelaksowana, to my najprawdopodobniej też będziemy. To samo tyczy się filmów. Nie chodzi o przeglądanie YouTube’a, ale o prawdziwe, domowe kino, które pozwoli na naprawdę przyjemne chwile. Nie zawsze jednak dziecko chce obejrzeć to, co my. Może więc warto pozwolić mu wybrać i obejrzeć film w samotności albo też dołączyć do niego bez jakichkolwiek komentarzy? Wszystko w granicach rozsądku, ale warto pomyśleć o tym, że nasz gust nie musi być identyczny z gustem nastolatka – i prawdopodobnie nie będzie.

Gry planszowe

W dzisiejszych czasach gry planszowe są dla większości osób gratką, która pozwoli na rozładowanie napięć zgromadzonych podczas całego tygodnia lub dnia. To taki moment, w którym można się świetnie odnaleźć, jeśli oczywiście wszyscy domownicy, lub chociaż ich część, mają na to ochotę. Warto zdecydować się na grę, która będzie pasowała wszystkim i zaangażować się w nią faktycznie, odkładając na bok telefony, wyłączając telewizory i wszystkie inne elektroniczne przeszkadzacze. Ponieważ gra planszowa ma sens, kiedy wszyscy staramy się w nią wczuć, a nie jedynie odbębnić punkt w planie dnia. Może się okazać, że nawet sceptycznie nastawiona na początku młodzież zobaczy w nas kogoś godnego uwagi, jeśli tylko damy sobie szansę na całkowite rozluźnienie i spędzenie tego czasu rodzinnie, a nie zadaniowo.

Ciekawym spędzeniem wolnego czasu może być też gra RPG. To rodzaj gry mówionej, w której są zarówno gracze, jak i narrator. Narrator wprowadza pozostałe osoby w wymyślony świat, okraszony pieczołowicie rozplanowanym scenariuszem, w którym gracze muszą się odnaleźć, odgrywając rolę konkretnych bohaterów. Dzięki wyobraźni i wczuciu się w postaci i wymyślony przez narratora świat można spędzić kilka godzin naprawdę świetnej zabawy, którą warto powtarzać cyklicznie – tego rodzaju rozgrywki nie kończą się bowiem na jednej sesji, ponieważ dynamika i zaangażowanie graczy, rozwój postaci i dojście do celu gry trwają po prostu znacznie dłużej, niż przy grze planszowej, czy też komputerowej. Jak coś takiego zorganizować? Jeśli jest nas w domu kilka osób, wystarczy znaleźć w internecie instrukcję do popularnej gry RPG, zapoznać się z nią i opracować scenariusz – to zajmuje trochę czasu, jednakże może warto dać szansę naszemu dziecku? Może to nie dorosły, a właśnie nastolatek powinien wprowadzić nas w arkana swojego wymyślonego świata? To świetny sposób na poznanie jego toku myślenia i sprawdzenia jego możliwości przywódczych, jego charyzmy i zaangażowania. Jeśli jest nas w domu za mało albo też dziecko nie ma ochoty grać z domownikami, można spróbować wspomnianego wcześniej rozwiązania online, które pozwoli zagrać nastolatkowi ze znajomymi, podczas wideokonferencji. Tak czy inaczej, tego rodzaju gra jest świetnym sposobem na spędzenie wielu godzin wolnego czasu.

Remont domu i porządki

W dobie ogólnej nudy wielu ludzi decyduje się na gruntowne sprzątanie mieszkania lub też i na remont. Zabrzmi to może okrutnie, ale warto swojego nastolatka zaangażować do pomocy. Oczywiście zmuszanie go lub jej do tego mija się z celem, ale dobre podejście do tematu może uratować sytuację i sprawić, że dziecko faktycznie zaangażuje się w pomoc, a do tego będzie mieć z tego frajdę. Być może strzałem w dziesiątkę będzie propozycja odmalowania jego pokoju na całkiem nowy kolor? Warto wybadać teren i sprawdzić, czy dziecko potrzebuje zmian i, jeśli tak, w jakim zakresie. Posprzątanie pokoju i mieszkanie pójdzie znacznie sprawniej i przyjemniej, jeśli nastolatek będzie miał w swojej wyobraźni końcowy efekt, który sam sobie rozplanuje.

W trakcie sprzątania może się też zdarzyć tak, że zapragniemy wyrzucić na śmietnik połowę domowych szaf z ubraniami. Warto się jednak zastanowić, czy niektóre ubrania nie są odpowiednie do sprzedaży. Jeśli zainspirujemy dziecko do zdjęć niepotrzebnej mu garderoby i pozwolimy zarobić na tym dodatkowe pieniądze, może się okazać, że spędzi nad tym zadaniem nawet i kilka dni. W sieci jest wiele serwisów, które umożliwiają sprzedaż używanych rzeczy lub też przedmiotów – warto z tego korzystać, szczególnie teraz. Po opublikowaniu i wystawieniu na aukcje swoich ubrań być może dziecko pomoże nam w procesie sprzedaży niepotrzebnych jemu i nam przedmiotów. To zajęcie zapewni nam nie tylko wiele owocnych godzin pracy, ale również i pieniądze, które teraz są wyjątkowo istotne, ponieważ nie wiemy, jak kryzys odbije się na nas za kilka następnych miesięcy.

Gotowanie posiłków

Codzienne śniadania, obiady i kolacje mogą być pretekstem do stworzenia w domu zupełnie innego, niż zazwyczaj, menu. Kiedy pracujemy, a nasze dzieci siedzą w szkołach, często obiady je się poza domem i dopiero kolację da radę zjeść wspólnie. Ciekawym eksperymentem może być więc wspólne gotowanie, na które większość osób nie ma po prostu czasu lub nie wpadło na taki pomysł w naszej dosyć niedawnej rzeczywistości. Warto i w takiej kwestii dać dziecku od czasu do czasu wolną rękę, aby mogło się wykazać i poczuć panem we własnym domu. Wspólne gotowanie pod dyktando dorastającej młodzieży może być nie lada gratką. Może się okazać, że zaangażowane dziecko będzie potrzebowało tylko niewielkiej pomocy, a ugotowany przez nią lub przez niego posiłek powali na kolana pozostałych domowników. Nie patrzymy na to, co się stanie z kuchnią – ona jest właśnie po to, aby w pełni z niej korzystać. Nie denerwujmy się, więc jeśli sprzątania będzie więcej, niż gotowania – to może zrazić naszego początkującego kucharza do jakichkolwiek działań w przyszłości. Zamiast się denerwować, zaangażujmy go lub ją do pomocy w sprzątaniu, a ostatni szlif pozostawmy sobie. Na koniec wynosimy posegregowane śmieci i gotowe!

Krzyżówki, książki, państwa-miasta

Kto nie nudził się kiedyś podczas urlopu, kiedy smartfony nie były tak powszechne, jak są teraz? Być może nasze nastolatki nie znają takiego sposobu spędzania wolnego czasu jak siedzenia nad papierowymi krzyżówkami. Na pewno znajdziemy coś w domu, jak nie krzyżówkę, to sudoku, które zajmą dziecko przynajmniej na trochę. Przy dobrych wiatrach może wejdzie mu to w krew, a to tylko może wzmocnić jego lub jej pamięć, tak więc warto zadziałać w tym zakresie! Tak samo pobudzające będą znane nam z dzieciństwa gry kartkowe, takie jak państwa-miasta, czy też statki. Wystarczą dwie osoby, dwie kartki i dwa długopisy, aby spędzić ze sobą trochę wartościowego czasu.

Do gier, które nie potrzebują planszy, a jedynie wyobraźni i uczestników, należą również nieśmiertelne kalambury, dzięki którym można odkryć w dzieciach, ale również w sobie, prawdziwe talenty aktorskie. Kiedy podzielimy się na drużyny i poświęcimy trochę uwagi, popijając ciepłą herbatę, może się okazać, że lubimy spędzać ze sobą czas, co wcześniej nie było tak do końca oczywiste. Wielu osobom jest trudno spędzać ze sobą wszystkie chwile, ale to da się przekuć na zacieśnienie relacji. Początkowa burza emocji w końcu opadnie, a my poznamy siebie i naszą dorastającą młodzież zdecydowanie lepiej. Korzystajmy z tego czasu, nie zastanawiając się, kiedy się skończy. Jesteśmy zmuszeni być ze sobą tak, jak jeszcze nigdy prawdopodobnie nie byliśmy – być może to pozwoli dostrzec nam rzeczy zupełnie niewidoczne wcześniej, z perspektywy zapracowanych rodziców. Dajmy więc sobie i naszym dzieciom szansę na poznanie się nawzajem, bo to najtrudniejszy, ale też i najpiękniejszy na to czas.